Hanna Adamus – licencjonowany przewodnik

Hanna Adamus

Jestem gdańszczanką z urodzenia, a z wyboru przewodniczką po mojej małej ojczyźnie Trójmieście oraz Rumunii. Zajmuję się również pilotażem.

W czerwcu 2017 roku zdałam egzamin przewodnicki PTTK i posiadam licencję na oprowadzanie turystów i grup zorganizowanych po Trójmieście i okolicach (w tym po półwyspie helskim). Jestem również certyfikowanym przewodnikiem w Europejskim Centrum Solidarności.

Historia i kultura Trójmiasta są moją pasją dlatego aktualnie staram się pogłębić moją wiedzą na studiach podyplomowych z gedanistyki na UG, gdzie studiuję w ramach stypendium udzielonego przez „Fundację Gdańską”.

Oprócz Trójmiasta istnieje jeszcze jeden region, który jest szczególnie bliski memu sercu, a jest nim Rumunia. Dzięki studiom na kierunku europeistyka na Politechnice Gdańskiej mogłam mieszkać w Rumunii dwukrotnie. W trakcie studiów licencjackich brałam udział w rocznej wymianie w ramach programu Erasmus. Mieszkałam wtedy w Sibiu – perle Transylwanii. Rumunia skradła moje serce i podczas studiów magisterskich dzięki przychylności władz wydziału wyjechałam na półroczny wolontariat w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS). Miałam wtedy możliwość mieszkać w Bukareszcie, Suczawie i ponownie w Sibiu. W czasie wolnym podróżowałam po Rumunii wzdłuż i wszerz i poznawałam jej uroki, kulturę, język oraz mieszkańców.

Oba pobyty w Rumunii zaowocowały zainteresowaniem tym krajem. Poświęciłam temu swoją pracę licencjacką pisząc o stosunkach polsko – rumuńskich w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej, zaś magisterską o Polakach mieszkających w Rumunii.

W kilka lat po studiach zdecydowałam się wrócić do Rumunii i podjęłam pracę w jednej z międzynarodowych firm w Bukareszcie.

Obecnie mieszkam na stałe w Gdańsku, ale chętnie wracam do Rumunii wraz z turystami z Polski, zarówno jako pilot i przewodnik, aby podzielić się moją miłością do tego kraju. Najchętniej odwiedzam Transylwanię i Bukareszt, ale wszystkie regiony są mi znane i lubiane.

Posługuję się biegle językiem rumuńskim i angielskim, a więc nie mam problemów z załatwieniem formalności na miejscu.

W wolnych chwilach pływam na windsurfingu, kąpię się w Bałtyku, podróżuję, jeżdżę rowerem, czytam i gotuję 🙂

Zapraszam do kontaktu i wspólnych podróży! 🙂

Napisali o mnie…

 • Hanię poznałem podczas pracy w Rumunii, w środku sezonu, kiedy razem opiekowaliśmy się podzieloną na dwie dużą grupą wymagających turystów. Podczas 10 lat pracy przy zorganizowanych grupach zwiedzających Rumunię miałem szansę poznać dziesiątki pilotów i przewodników, słowem z niejednego dzbana wodę piłem. Hania już po pierwszym dniu wspólnej pracy awansowała do małej grupy osób z którymi współpraca to czysta przyjemność. Jest urzeczona Rumunią i gotowa tłumaczyć jej specyfikę w atrakcyjny, pełen lekkości sposób. Dzięki urokowi osobistemu połączonemu z profesjonalizmem rozbijała napięcie towarzyszące podczas trudnych sytuacji, wprowadzała naturalną atmosferę w której wszyscy byli mili nie tylko dla nas, ale także dla siebie. Jeśli kiedyś przyjdzie mi zamienić się rolami i przyjechać do Rumunii jako turysta, to tylko w grupie, której opiekunką będzie Hania Adamus.

  tomek
  Tomasz Ogiński
  Niesamowity Bukareszt
 • Potwierdzam wykonanie pracy związanej z pilotażem przez  Hannę Adamus przy grupie turystycznej dla Biura Podróży DAN TURIST w Kielcach w sezonie letnim 2018 w Rumunii. Z powierzonych obowiązków pani Hanna Adamus wywiązała się bardzo dobrze. Dała się poznać jako dobry pilot i przewodnik,  posiada duży zasób wiedzy, jest dobrym organizatorem w trakcie imprezy, posiada umiejętność nawiązania bezpośredniego kontaktu z uczestnikami. Jest osobą wyjątkowo zorganizowaną, kulturalną co jest bardzo cenione przez turystów. 

  41861130_2086430418076285_3413817517859143680_n 2
  Danuta Pakuła
  DAN TURIST
 • Hania was a very nice and knowledgeable guide. She lives in a great location in Gdańsk and offered up great useful local informations, like some history stories in the area.  She is very friendly and hospitable. We had a really great time! She is a wonderful guide, we've been to some different places together. Thank you so much for everything, Hania! We are so grateful to her for guiding us and making our ten days stay in Poland memorable. We will be sure to check out more of her suggestions next time we're in Poland! Thank you, Hania!

  Baos
  Mr. Zhang Baoshan
  China
 • Hania was unbelievably courteous, kind and was a wealth of information about Gdansk and the surrounding areas along the Baltic. The city has a long history, stretching back centuries, and we needed someone who was knowledgeable and kind enough to share its many secrets. Within the first few minutes of meeting Hania, we knew she was that person.

  Hania has a boundless energy and spirit. She loves her job. She loves Gdansk, and she is eager to welcome newcomers to her city. Hania is transparent. She is authentic. Her English is flawless. She does not sugarcoat.  In short, she is everything that we could have wanted in a guide.

  In addition to Gdansk, Hania was incredibly knowledgeable about the region – and really all of Poland. 

  22365305_10159410969040247_7993647661931688242_n
  Joel & Eva Mazmanian
  USA