Rumunia

Rumunia

Rumunia to kraj niesamowicie zróżnicowany. Przemierzając go z północy na południe, czy z zachodu na wschód ma się nieodparte wrażenie, że odwiedza się państwa w państwie. Przyczyn tego zjawiska należy szukać w zawiłej historii tego kraju, który wciąż pomimo rosnącej popularności jest dość tajemniczą destynacją dla turystów. Zapraszam do wspólnej podróży, abyście mogli państwo poznać jego niesamowitą różnorodność.

Proponuję państwu swoje usługi zarówno jako przewodnik i pilot na terenie Rumunii. Ze względu na długi pobyt w tym kraju znam go bardzo dobrze. Przedstawię państwu jego bardzo ciekawą historię, która dość często splata się również z historią Polski. W czasie wycieczki postaram się w miarę możliwości zapoznać państwa z rumuńskim filmem i muzyką, a także nauczyć podstawowych rumuńskich zwrotów, aby podróż była przyjemniejsza. Przekażę państwu także sekrety rumuńskiej kuchni, abyście w trakcie pobytu mogli spróbować prawdziwie rumuńskich specjałów. Oprowadzę państwa po najciekawszych miejscach zwiedzanych miast, ale również tych mniej znanych. W trakcie wycieczek staram się dopasować program zwiedzania do oczekiwań i nastawienia grupy, tak aby moi słuchacze mogli w pełni cieszyć się swoim pobytem w Rumunii. Różnorodność Rumunii najlepiej zaobserwować zwiedzając różne jej regiony, tak aby mieć porównanie. 

Zakres usług:
– oprowadzanie po regionach Rumunii: Transylwania, Wołoszczyzna, Mołdawia, Bukowina, Dobrudża, Banat, Kriszana, Maramuresz;
– oprowadzanie po miastach: Bukareszt, Sibiu, Braszów, Mediasz, Kluż-Napoka, Jassy, Suczawa, Konstanca, Oradea, Timoszoara;
– przygotowywanie programu wycieczek, dobór hoteli, restauracji, lokalnych przewodników etc.;
– wyjazdy służbowe;
– tłumaczenia symultaniczne na miejscu.

 

 

Regiony w Rumunii

i ich atrakcje:

ro

Maramuresz to najbardziej na północ wysunięta kraina i zarazem bardzo wyjątkowa. Jest to część Rumunii położona najbliżej polskiej granicy, dlatego często właśnie tutaj turyści zaczynają swoją przygodę z Rumunią. Przez swoje położenie, otoczony łańcuchami Karpat i rzeką Cisą przez długi czas był obszarem trudno dostępnym i jednocześnie samowystarczalnym. To z kolei sprzyjało wytworzeniu się w tym miejscu unikalnej kultury, która w dużym stopniu przetrwała do dziś i dzięki temu Maramuresz jest wielkim skansenem. Mieszkańcy wciąż ubierają ludowe stroje, modlą się w drewnianych cerkwiach oraz zajmują się wypasem owiec oraz produkcją tradycyjnych ubrań. Maramuresz słynie też z drewnianej architektury w tym: cerkwi, drewnianych bram oraz ławeczek zdobiących marmaroskie domy.

Bukowina to kolebka państwowości mołdawskiej, słynie z XV i XVI wiecznych ,,malowanych klasztorów”. Wśród łagodnych wzniesień Bukowiny znajdziemy wioski do dziś zamieszkane przez Polaków – potomków dawnych imigrantów. Polacy zaczęli przybywać na te ziemie już w XIV wieku. Ci Polacy, którzy mieszkają tu do dziś są potomkami imigrantów z XVIII i XIX wieku. W województwie Suczawa na Bukowinie istnieją wioski, które mają podwójne nazewnictwo (jest ich osiem), polskie i rumuńskie, obchodzi się polskie święta i uczy języka polskiego w szkołach. W niektórych wioskach Polacy stanowią nawet większość. Przed rozbiorami na obszarze Bukowiny schodziły się granice Rzeczypospolitej, Węgier i Mołdawii, a w okresie międzywojennym zbiegały się granice Polski, Czechosłowacji i Rumunii.

Transylwania zwana w Polsce Siedmiogrodem to najbardziej zróżnicowana część Rumunii, dlatego też najchętniej odwiedzania. Historyczna kraina, wciśnięta w łuk charakterystycznie zakręcających tu Karpat, otoczona jest aurą tajemniczości. Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje legenda o Drakuli. Transylwania z  pewnością potrafi zachwycić i zafascynować każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten piękny region. Liczne zabytki przeszłości, zabytkowe miasteczka porozrzucane pomiędzy pasmami Karpat, warowne kościoły i wspaniała przyroda, powodują, że Transylwania na długo pozostanie w naszej pamięci. Transylwania położona jest na styku kultur i różnych narodowości (głównie rumuńskiej, niemieckiej, węgierskiej i romskiej). Mieszkający tu Węgrzy i Szeklerzy w wielu miastach i wsiach stanowią większość i z trudem można się z nimi porozumieć po rumuńsku. Wciąż istnieją niemieckie wioski, a najlepsze szkoły w Transylwanii uczą właśnie w tym języku. Przeplatają się tu wpływy kościołów katolickiego, protestanckiego i cerkwi prawosławnej, znajdziemy także synagogi. Mieszanka zaiste rzadko spotykana!

Wołoszczyzna to serce kraju, dzieli się jeszcze na Muntenię i Oltenię. Wraz z sąsiadującą Mołdawią stanowią kolebką dzisiejszej Rumunii. Przez wiele wieków znajdowała się pod zwierzchnictwem Turcji. Wpływy tureckie widoczne są do dziś w architekturze, mentalności i kuchni. Obecnie jest jednak najbardziej „rumuńską” częścią kraju. Wołoszczyzna oddzielona jest od Transylwanii łukiem Karpat. Wjeżdżając od strony Transylwanii można poczuć już ducha orientu i być pewnym, że jest się na Bałkanach. Stolicą Wołoszczyzny jest jednocześnie stolica kraju – kosmopolityczny Bukareszt, zdecydowanie różny od innych europejskich stolic! Szczególnie północ regionu jest warta uwagi. Znajdziemy tu historyczne miasta wołoskie, pełniące siedziby wołoskich władców, cenne monastyry, kurorty narciarskie oraz prawdziwy zamek Wlada Palownika – Twierdza Poenari, ukryty w Karpatach przy zaczynającej się tu słynnej drodze transfogaraskiej.

Kriszana to kraina w północno – zachodniej Rumunii bardzo blisko związana z sąsiadującymi Węgrami. Stolica regionu – Oradea słynie ze swojej secesyjnej architektury, niespotykanej w tej skali nigdzie indziej w Rumunii. Kriszana znana jest również ze swoich gorących źródeł, które odkryto tu wyjątkowo wcześnie w XII – XIII wieku, zaś w XVIII wieku otworzono pierwsze uzdrowiska, które do dziś są najlepszymi w kraju. Temperatura wody przekraczająca 40 stopni sprawia, że można z nich korzystać cały rok. Kriszana to również zapierające dech w piersiach góry Apuseni z najsłynniejszymi rumuńskimi jaskiniami.

Banat to historyczna kraina na Bałkanach znajdująca się obecnie na terenie trzech państw: Rumunii, Serbii i Węgier. Banat stanowi  dla Węgrów historyczne kresy ich państwa. Granica pomiędzy Serbią, a Rumunią przebiega wzdłuż rzeki Dunaj, która tworzy tu bardzo malowniczy przełom nazwany Żelazne Wrota. Strzeże go ogromna rzeźba ostatniego króla Daków Decebala. Okolice zamieszkałe są przez dawnych czeskich kolonistów, a za najpiękniejszą czeską wieś uchodzi Rovensko. Stolica regionu Timisoara, w której do dziś mieszkają Szwabii, potomkowie niemieckich osadników, słynie z rewolucji, która zaczęła się właśnie tutaj w 1989 roku. Timisoara zwana też jest miastem wolności i posiada piękne eklektyczne stare miasto.

Mołdawia jest regionem wprowadzającym wielu podróżnych i turystów w błąd. No bo jak to Mołdawia, skoro Mołdawia to niepodległe państwo na wschód od Rumunii. Otóż Mołdawia jako kraina historyczna została rozerwana na część zachodnią, która dziś należy do Rumunii oraz wschodnią część (zwaną też Besarabią), która dziś tworzy niepodległe państwo. To co wyróżnia Mołdawię (tę rumuńską), to piękne klasztory, dobre wino i wysoka sejsmiczność, której następstwem są występujące tu zjawiska żywego ognia i błotnych wulkanów. Stolicą regionu są Jassy będące dawniej stolicą całej Mołdawii zanim ta została podzielona, a w trakcie okupacji Bukaresztu były stolicą całej Rumunii.

Dobrudża to kraina na rumuńskim wybrzeżu nad morzem Czarnym, która bezpośrednio sąsiaduje z Bułgarią. Stolicą regionu jest Konstanca wciąż utrzymująca swój orientalny klimat. Poza nadmorskimi kurortami Dobrudża znana jest z Delty Dunaju. Delta Dunaju to jedno z najdzikszych miejsc w Europie. Mieszkańcy żyją w niewielkich wioskach odcięci od Świata poprzez rzekę. Aby przedostać się do sąsiadów muszą mieć łódkę. W mieście Tulcza Dunaj dzieli się na trzy odnogi, które docierają do Morza Czarnego tworząc po drodze ogromny rezerwat. W Delcie zamieszkują Lipowanie – potomkowie zbiegłych z Rosji wyznawców starowierstwa, znani ze swojej gościnności. Zdecydowanie więcej niż ludzi jest tu ptaków. Szczególnie warto tu przyjechać aby podziwiać pelikany, kwitnące lilie wodne i posmakować ryb, np. tłustych, dunajskich śledzi. 

Napisali o mnie…

 • Hanię poznałem podczas pracy w Rumunii, w środku sezonu, kiedy razem opiekowaliśmy się podzieloną na dwie dużą grupą wymagających turystów. Podczas 10 lat pracy przy zorganizowanych grupach zwiedzających Rumunię miałem szansę poznać dziesiątki pilotów i przewodników, słowem z niejednego dzbana wodę piłem. Hania już po pierwszym dniu wspólnej pracy awansowała do małej grupy osób z którymi współpraca to czysta przyjemność. Jest urzeczona Rumunią i gotowa tłumaczyć jej specyfikę w atrakcyjny, pełen lekkości sposób. Dzięki urokowi osobistemu połączonemu z profesjonalizmem rozbijała napięcie towarzyszące podczas trudnych sytuacji, wprowadzała naturalną atmosferę w której wszyscy byli mili nie tylko dla nas, ale także dla siebie. Jeśli kiedyś przyjdzie mi zamienić się rolami i przyjechać do Rumunii jako turysta, to tylko w grupie, której opiekunką będzie Hania Adamus.

  tomek
  Tomasz Ogiński
  Niesamowity Bukareszt
 • Potwierdzam wykonanie pracy związanej z pilotażem przez  Hannę Adamus przy grupie turystycznej dla Biura Podróży DAN TURIST w Kielcach w sezonie letnim 2018 w Rumunii. Z powierzonych obowiązków pani Hanna Adamus wywiązała się bardzo dobrze. Dała się poznać jako dobry pilot i przewodnik,  posiada duży zasób wiedzy, jest dobrym organizatorem w trakcie imprezy, posiada umiejętność nawiązania bezpośredniego kontaktu z uczestnikami. Jest osobą wyjątkowo zorganizowaną, kulturalną co jest bardzo cenione przez turystów. 

  41861130_2086430418076285_3413817517859143680_n 2
  Danuta Pakuła
  DAN TURIST
 • Hania was a very nice and knowledgeable guide. She lives in a great location in Gdańsk and offered up great useful local informations, like some history stories in the area.  She is very friendly and hospitable. We had a really great time! She is a wonderful guide, we've been to some different places together. Thank you so much for everything, Hania! We are so grateful to her for guiding us and making our ten days stay in Poland memorable. We will be sure to check out more of her suggestions next time we're in Poland! Thank you, Hania!

  Baos
  Mr. Zhang Baoshan
  China
 • Hania was unbelievably courteous, kind and was a wealth of information about Gdansk and the surrounding areas along the Baltic. The city has a long history, stretching back centuries, and we needed someone who was knowledgeable and kind enough to share its many secrets. Within the first few minutes of meeting Hania, we knew she was that person.

  Hania has a boundless energy and spirit. She loves her job. She loves Gdansk, and she is eager to welcome newcomers to her city. Hania is transparent. She is authentic. Her English is flawless. She does not sugarcoat.  In short, she is everything that we could have wanted in a guide.

  The history of city streets would unfold before us with Hania pointing out little landmarks and architectural features. Little secrets were revealed to us that Gdansk residents themselves likely do not know – though they have walked by these places hundreds of times.

  In addition to Gdansk, Hania was incredibly knowledgeable about the region – and really all of Poland. 

  22365305_10159410969040247_7993647661931688242_n
  Joel & Eva Mazmanian
  USA